Turistické trasy v okolí zámku Litomyšl

 

Cyklotrasa: Ústí nad Orlicí – Česká Třebová

Popis trasy:

Vyjeďte z Ústí nad Orlicí směrem na Hrádek, Sudislav nad Orlicí, Jehnědí, Voděrady, Horní Sloupnice až do Řetové. Pokračujte po trase na Litomyšl, kde si nenechte ujít návštěvu renesančního zámku. Pokračujte na Kozlov – tady si můžete od jízdy oddechnout výstupem na rozhlednu Maxe Švabinského s vyhlídkovou plošinou ve výšce 33 m. Potom jeďte na Českou Třebovou a do Ústí nad Orlicí.

Délka trasy: 

Celkově ujedete na kole necelých 73 km. Středně náročná trasa je určena pro treková kola, vede převážně po asfaltových silnicích a cestách a převýšení je 281 m. 

 

 

Turistická trasa: Litomyšl -  Kozlovská rozhledna

Popis trasy:

Po prohlídce zámku Litomyšl a dalších památek města se vydejte směr Podrybník, Němčice, Vlčkov, Svinná až do Kozlova na Kozlovský kopec, kde nevynechte možnost skvělé podívané ze zdejší rozhledny. Potom pokračujte ve směru Kozlovský kopec – Zlatá studánka až do Strakova. Ze Strakova pak na Litomyšl.

Délka trasy: 

Délka: Celkově ujedete 28 km na trase s maximálním převýšením 300 m. Vhodné pro horská, crossová a trekingová kola.

 

 

Cyklotrasa: Polička – Litomyšl – Polička

Popis trasy:

Vyjeďte z Poličky, kde se kříží několik cyklotras, na Květnou, Chmelník, Trstěnice a Čistou. Dále pokračujte po trase číslo 4019 z Benátek na Litomyšl, Osík, Dolní Újezd s pomníkem  obětem povstání nevolníků r. 1680, Vísku, Krásnoves, Sebranice se zachovalou lidovou architekturou, Střítež až zpět na místo startu - do Poličky. 

Délka trasy: 

Celkem ujedete na této cyklotrase 50 km po středně náročném terénu. Cesta je vhodná pro crossová, trekingová, silniční a horská kola. Převážně jde o trasu na silnicích III. třídy, občas na silnicích I. a II. třídy.

 

 

Turistická trasa: Litomyšl - Nové Hrady – Polanka

Popis trasy:

Pěší výlet začněte u zámku, pokračujte k rozcestníku, ke křižovatkám a dál ve směru Litomyšl – Vertex. Vydejte se do obce Nedošín, kde si nenechte ujít naučnou stezku a patčí rezervaci umístěnou v dubovém a habrovém háji. Pokračujte do obcí Tržek s lidovou architekturou, na Morašice až ke křižovatce Újezdec, kde si v blízkosti můžete prohlédnout přírodní zajímavost Růžový palouček -  místo s památníkem a francouzskými růžemi. Odtud pokračujte na usedlost U Tří Kocourů, dále do obcí Makov, Chotovice a Nové Hrady. V Mlýnské je cyklo rozcestník, odkud se vydáte směr Polanka

Délka trasy:

Celkem ujdete 19 km na středně náročné trase s převýšením 157 m. Trasa vede převážně po silnicích III., II., a I. Třídy, v menší míře po lesních, polních a vozových cestách.