Tipy na výlet v okolí zámku Litomyšl

 

Město a zámek Litomyšl obklopuje řada úchvatných míst, které stojí za bližší prozkoumání. Než se vydáte na jízdu autem nebo na pěší a cyklistické výlety, projděte se ještě městem a zamiřte na prohlídku spousty soch a sousoší, kostelů, kaple a kapličky, pomníků, významných domů a muzeí.

 

Patnáct kilometrů od Litomyšle se zajděte podívat na Toulovcovy maštale. Jde o velmi pěknou přírodní pískovcovou rezervaci, která je ideálním místem pro výlety celé rodiny. Ani malé děti se nemusí obávat, že by cestu nezvládly, protože rozdíl mezi nejníže a nejvýše položeným bodem je jenom 200 metrů. Procházky vás povedou čistými temnými lesy a skalními útvary z pískovce. Spatříte různé rokle, kaňony a zvláštní kamenné útvary. Podle pověsti se v této oblasti skrýval ve skalních slojích loupeživý rytíř Vavřinec Toulovec s družinou. Nejkrásnější útvary ze skal mají názvy, kouknout se můžete například na Kolumbovo vejce, Panský stůl nebo Kazatelnu.

 

Jestliže chcete zůstat věrni nádherám přírody, zajděte si do státní přírodní rezervace Nedošínský háj, kde se chrání dubovo-habrový les. Nedošínský háj najdete čtyři kilometry od města Litomyšl. Dříve šlo o přírodní oboru s mnoha stavbičkami romantického stylu pro odpočinek a relaxaci. Dnešní naučná stezka a ptačí rezervace nabízí celkem devět zastavení se zajímavými informacemi o zdejší přírodě. Stezka se hodí i pro rodiče s kočárky.
25 km je od Litomyšle vzdálený hrad Košumberk, který se tyčí nad údolím Novohradky. Dnes jde pouze o zříceninu, kde si můžete v purkrabství a lapidáriu prohlédnout místní muzeum za symbolické vstupné. Zatím je otevřeno jenom první patro budovy, kde si přiblížíte dějiny hradu a Luže. Podívat se můžete i na obrazy s portréty bývalých majitelů.

 

Přibližně 12,5 km musíte ujet nebo ujít z Litomyšle, abyste se ocitli u meruňkově nabarveného zámku Nové Hrady. Krásně vyhlížející zámek vypadal ještě před několika lety otřesně. Obnovování začalo po revoluci a nešlo skutečně o nic jednoduchého. Původní zámek vznikl v letech 1773 – 1778 podle projektu Josefa Jägera. Krásné stavbě se dodnes říká “české Versailles” a do roku 1905 ho držel rod Chamaré. Během druhé světové války zámek obývala německá armáda. Najdete tady první muzeum cyklistiky v naší zemi.

 

K poznání všech místních atraktivit Vám jeden den stačit nebude. Rádi Vám proto zajistíme ubytování v této překrásné lokalitě a Vy si tak budete moci užít pohodlnou dovolenou. Nabídku ubytování naleznete v sekci ubytování.